w bazie 32 obiektów
25 ofert specjalnych, 1 ogłoszeń, 22 atrakcji, 4 zniżek
Turystyczny Portal Województwa Podlaskiego
Lekkie zachmurzenie 12°C

Żegluga Augustowska - rejs statkiem

Kompleks jezior i rzek augustowskich, na których na początku XIX wieku został wyznaczony i zbudowany Kanał Augustowski, uznawany jest za jeden z najatrakcyjniejszych w Polsce, obok Wielkich Jezior Mazurskich. Szczególną atrakcją podczas rejsów są śluzy- budowle wodne, które umożliwiają obiektom pływającym pokonywanie różnic poziomu wód na poszczególnych odcinkach drogi wodnej Kanału Augustowskiego.

W ofercie Żeglugi Augustowskiej są rejsy trwające od 1,15h do 3h oraz rejsy na zamówienie (które wykupują grupy zorganizowane). Pływać można obecnie na trzech statkach które zabierają od 100 do 330 osób. Ceny podane na stronie www.zeglugaaugustowska.pl wachają się od 5-10 zł dla dzieci i 35-45 zł dla dorosłych (bilety można również kupić on-line). Na dwupokładowych statakach znajdują się toalety i bufety. 

Najpopularniejsza trasa to trasa zwana "papieską" kiedy to na statku "Serwy" płyną papież Jan Paweł II. Po wypłynięciu z Portu Augustów, statek kieruje się wzdłuż rzek, śluz i jezior do jeziora Studzienicznego gdzie statek zawija do miejscowości Studzieniczna, malowniczo położonej na półwyspie, miejsca kultu religijnego z wieloma zabytkami sakralnymi. Postój trwa około 20 minut a następnie statek płynie na powrót do Augustowa. Rejs trwa około 2,5 godziny.

Jeśli przybyliście za wcześnie na rejs, można zwiedzić:

  • małe Muzeum Kanału Augustowskiego. Znajduje się w porcie w małym parterowym budynku. Na drzwiach jest napisane "Muzealia", "Kanał Augustowski" i zasadniczo składa się z jednego pomieszczenia.
  • Ścieżkę edukacyjną która została utworzona na nieczynnym już statku. Można wejść również do maszynowni.

Rejsy odbywają się od wiosny do jesieni i pokłady statków dolne i górne częściowo są ogrzewane. W szczycie, tj lipiec i sierpnień statyki generalnie odpływają średnio co 1,5 h pomiędzy 10.00 i 16.00. Poza szczytem należy wcześniej sprawdzić rozkład rejsów, ponieważ jest uzależniony od dnia tygodnia a także czasami od pogody.

Dostępne rejsy:

Trasa Studzieniczna- (Szlak Papieski) 
Port- Rzeka Netta -Jezioro Necko–Rzeka Klonownica–Jezioro Białe-Śluza w Przewięzi -Jezioro Studzieniczne-Port

Trasa Rospuda
Port- Rzeka Netta - jezioro Necko - jezioro Rospuda - Port

 

Imprezy w promieniu 10km