w bazie 36 obiektów
25 ofert specjalnych, 1 ogłoszeń, 22 atrakcji, 4 zniżek
Turystyczny Portal Województwa Podlaskiego
Lekkie zachmurzenie 12°C

Święta Krynoczka

Święta Krynoczka
0.00/5 (0)
Święta Krynoczka
Kategoria:
Gmina:
Dokładny adres:
Hajnówka
Uroczysko Krynoczka
17-200 Hajnówka

Krynoczka jest ono miejscem dorocznych pielgrzymek. W pobliżu stoi wzniesiona w 1846 drewniana cerkiew pod wezwaniem Świętych Braci Machabeuszy należąca do parafii Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Dubinach. Przy studzience (znajdującej się obecnie pod wiatą) zbudowano w 1848 z ofiar miejscowych wiernych niewielką drewnianą kaplicę.

Według kultywowanych przez prawosławnych legend kult świętego źródła w uroczysku Miednoje znany był jeszcze w XIII w. i był związany z istnieniem w tym miejscu niewielkiego monasteru założonego przez mnichów uciekających przez tatarskim najazdem. Inna legenda mówi o cudownym objawieniu ikony Matki Bożej na pobliskim drzewie.

Krynoczka nieustannie przyciąga pielgrzymów. Wielu chorych doznaje tu cudownego uzdrowienia. Pielgrzymi moczą chusteczki w cudownej wodzie i przecierają chore miejsca, po czym pozostawiają ją na ogrodzeniu z tyłu za studzienką. Symbolicznie pozbywając się w ten sposób choroby.

Informacje praktyczne:

Wchodząc na teren uroczyska widzimy najpierw cerkiew, obok niej znaduje się polna droga którą po przejściu około 100 metrów docieramy do kapliczki i studzienki.

Dotarcie na miejsce może być uciążliwe ze względu na brak odpowiedniego oznakowania. Warto zaopatrzyć się w GPS lub mapę.

Dotarcie na miejsce: Samochodem z centrum Hajnówki około 5 km (14 minut), pieszo około 50 minut, rowerem około 16 minut.

 

Imprezy w promieniu 10km
Noclegi w tej miejscowości
Inne osoby oglądały również
Brak danych