w bazie 36 obiektów
25 ofert specjalnych, 2 ogłoszeń, 22 atrakcji, 4 zniżek
Turystyczny Portal Województwa Podlaskiego
Lekkie zachmurzenie 12°C

Pałac Ludwika Paca w Dowspudzie

Pałac Ludwika Paca w Dowspudzie
0.00/5 (0)
Pałac Ludwika Paca w Dowspudzie
Kategoria:
Gmina:
Dokładny adres:
Dowspuda

16-420 Raczki

Miejsce to położone pomiędzy Suwałkami  a Augustowem nie jest miejscem hałaśliwym i odwiedzanym tłumnie przez turystów. Można wręcz powiedzieć iż jest to dobre miejsce na nieśpieszny spacer i ochłodę wśród drzew. Przy samej atrakcji znajduje się ścieżka dydaktyczna opowiadająca o jakże ciekawych dziejach tego miejsca.

Obecnie trudno odtworzyć wygląd ponieważ zostały jedynie niektóre elementy stojącego w tym miejscu budynku, ale był to jedyny taki pałac w stylu angielskim na ziemiach polskich. Wybudował go w latach 1820-27 Ludwik Michał Pac, generał wojsk polskich przy Napoleonie.  Z dziewiętnastowiecznych opisów wiadomo, że na parterze znajdowały się: kaplica, salony, archiwum i biblioteka, a na piętrze - mieszkanie właściciela i jego rodziny. Prawe skrzydło boczne mieściło zbiory militariów, a lewe - galerię malarstwa i oranżerię. Pomieszczenia te były bogato zdobione. Pałac otoczony był parkiem zaprojektowanym przez angielskiego ogrodnika Johna Heitona.

Niedługo po wybudowaniu, po powstaniu listopadowym Ludwik Pac wyemigrował, a jego dobra zostały skonfiskowane przez rząd carski. Od tego momentu kolejni właściciele i dzierżawcy nie dbali o utrzymanie dóbr w należytym stanie, pałac więc niszczał i ostatecznie został rozebrany w 1867 roku. Zachował się jedynie portyk oraz jedna wieża, zwana "bocianią", która według miejscowej ludności ocalała wyłącznie dlatego, że było na niej bocianie gniazdo.

Imprezy w promieniu 10km
Noclegi w tej miejscowości
Inne osoby oglądały również
Brak danych